Getting your Trinity Audio player ready...
|
Elus võivad juhtuda erinevad olukorrad, kui äkitselt selgub, et peame ellu jääma. See võib olla matk, õnnetus või isegi loodusõnnetus. Oluline on teada ellujäämise põhialuseid, et olla valmis igasugusteks ootamatusteks. Selles artiklis vaatleme põhireegleid, mis aitavad teil äärmuslikes tingimustes elu ja tervist säilitada.
1. Hinnake olukorda
Esimene asi, mida tuleb igas hädaolukorras teha, on hinnata olukorda. Peatuge, rahunege maha ja vaadake hoolikalt ümbrust. Määrake kindlaks, kas teie elu on otseses ohus (tulekahju, üleujutus, kiskjad jne). Proovige aru saada, millised ressursid teil on käepärast ja kuidas neid kasutada.
2. Hoolitsege ohutuse eest
Prioriteet number üks on alati ohutus. Vältige riskantseid tegevusi ja kohti, mis võivad ohustada. Kui olukord seda võimaldab, leidke varjupaik, mis kaitseb teid ilmastikuolude ja võimalike ohtude eest.
3. Meenutage “3 reeglit”
Ellujäämise kuldreegel seisneb sageli “kolme reeglis”:
- 3 minutit õhuta: Veenduge, et viibite ohutus kohas, kus on juurdepääs õhule.
- 3 tundi varjupaigata: Äärmuslike ilmastikutingimuste korral (näiteks külm või kuumus) leidke või ehitage varjupaik kolme tunni jooksul.
- 3 päeva veeta: Leidke veeallikas ja õppige, kuidas vett puhastada.
- 3 nädalat toiduta: Kuigi ilma toiduta võib kauem elada, on oluline leida toitu, et säilitada jõudu.
4. Varjupaik
Varjupaik on vajalik, et kaitsta end ilmastikuolude eest. See võib olla loomulik (koopad, tihe taimestik) või kunstlik (telgid, improviseeritud varjualused käepärastest materjalidest). Oluline on, et varjupaik pakuks kaitset tuule, vihma ja külma eest.
5. Vesi
Vesi on ellujäämiseks kõige olulisem ressurss. Leidke veeallikas nii kiiresti kui võimalik. Pidage meeles, et looduslikest allikatest pärit vesi võib olla saastunud, seetõttu tuleb seda filtreerida või keeta. Õppige eelnevalt, kuidas teha omatehtud filtreid või kasutada desinfitseerivaid tablette.
6. Toit
Leidke söödavaid taimi, marju või jahtige väikeloomi. Olge taimede puhul ettevaatlik, kuna mõned neist võivad olla mürgised. Uurige oma piirkonnas peamisi söödavate taimede ja loomade liike.
7. Tuli
Tuli on oluline soojendamiseks, toidu valmistamiseks ja signaalide andmiseks. Õppige erinevaid tule tegemise meetodeid: tikud, tulemasin, tondipulber, tulekivi. Tuli aitab ka kiskjaid ja putukaid eemale peletada.
8. Säilitage positiivne meeleolu
Ellujäämise psühholoogiline aspekt on sama oluline kui füüsiline. Positiivne meelestatus ja usk oma võimetesse aitavad teil raskustest üle saada. Jagage ülesanded väikesteks sammudeks ja tähistage iga edu.
Kokkuvõte
Ellujäämise põhialuste tundmine võib päästa elu kriitilises olukorras. Valmistuge ette eelnevalt: õppige kasulikke oskusi, harjutage ja kandke kaasas põhilist ellujäämiskomplekti. Oluline on meeles pidada, et igas olukorras tuleb säilitada rahu ja tegutseda mõistlikult.