Getting your Trinity Audio player ready...
|
Et valmistuda looduskatastroofideks, on äärmiselt oluline läbimõeldult planeerida oma varud ja varustus, et võimaliku kriisi korral säilitada rahu, tervis ja valmisolek. Allpool on täiendatud nimekiri vajalikest esemetest ja sammudest, mis aitavad teil ja teie perel ettenägematutes olukordades valmis olla.
3-päevase varu loomine
Vesi
- Kogus: Arvutage veevaru, lähtudes 4 liitrist inimese kohta päevas (sh joomine ja hügieen).
- Hoiustamissoovitused: Kasutage hermeetilisi konteinereid ja hoidke jahedas, kuivas kohas. Kontrollige aeg-ajalt aegumiskuupäevi.
Toiduvarud
- Toit: Varuge konserve (liha, kala, oad), kuivatatud segusid, teravilju, pähkleid, kuivatatud puuvilju, energiatablette ja šokolaadi.
- Lisasoovitused: Valige tooted, mida saab süüa ilma pikema valmistamiseta, näiteks kergesti avatavad konservid ja valmis suupisted. Lisaks võiks varuda kuivikuid, soolapulki ja maapähklivõid kui täiendavat energiaallikat.
Ravimid
- Esmaabikomplekt: Minimaalne komplekt peaks sisaldama valuvaigisteid, antiseptikume, sidumismaterjale ja antiseptilisi salvrätte.
- Isiklikud ravimid: Ärge unustage isiklikke ravimeid ja nende võtmise juhiseid. Hoidke esmaabikomplekt veekindlas pakendis.
Evakuatsiooniplaan
- Turvalised väljumisteed: Määrake kindlaks ohutud teekonnad ohtlikust piirkonnast väljapääsemiseks. Koostage kaart, kuhu on märgitud võimalikud varjendid, haiglad ja päästepunktid.
- Suhtlus pereliikmetega: Leppige pere ja sõpradega kokku kohtumispaigad ja vahetage hädaabikontaktide ning naabrite ja lähedaste telefoninumbrid.
Kaitsevarustus
- Kaitseriietus: Komplekti kuuluvad maskid või respiraatorid, kindad, kaitseprillid ja vihmakeep. Selline varustus on kasulik tulekahju, üleujutuse või kemikaalilekke korral.
- Hügieenitarbed: Kaasake niisked salvrätid, tualettpaber, desinfitseerimisvahend, hambapasta ja -hari. Pange need väiksesse kotti või konteinerisse, et need oleksid vajaduse korral kiiresti kättesaadavad.
Tööriistad ja seadmed
- Taskulamp ja patareid: Valige patareitoitega taskulamp, kuna see on usaldusväärsem elektrikatkestuse korral. Ärge unustage varupatareisid.
- Raadio: Patareitoitega raadio võimaldab teil saada infot ka siis, kui internet ja telefon ei tööta. Uurige kohalike hädaabiteenuste sagedusi.
- Multifunktsionaalne nuga: Eelistatavalt võiks noal olla pudeliavaja, konserviavaja, tera ja kruvikeeraja. See tööriist on kasulik paljudes olukordades, sealhulgas toidu valmistamisel ja seadmete parandamisel.
Täiendavad kasulikud esemed
- Tekid: Soojad tekid või termotekid kaitseks külma eest.
- Prügikotid: Kasutage jäätmete hoiustamiseks, varjualusena või isegi vee kogumiseks.
- Küünlad ja tikud: Lisa valgusallikad pimedal ajal.
Hoiustamise soovitused
- Läbimõeldud korraldus: Grupeerige esemed kategooriatesse — vesi, toit, ravimid, tööriistad, hügieeni- ja kaitsevahendid.
- Lihtne juurdepääs: Kasutage läbipaistvaid konteinereid või märgistatud karpe, et oleks lihtsam leida vajalikke esemeid.
- Regulaarne kontroll: Inventeerige varusid vähemalt iga 6 kuu tagant, kontrollige toodete aegumiskuupäevi ja asendage aegunud või kasutatud esemed uutega.
Nende sammude abil saavutate mitte ainult valmisoleku ekstreemseteks olukordadeks, vaid ka sisemise rahu, teades, et olete enda ja oma lähedaste jaoks vajalikud ettevaatusabinõud kasutusele võtnud.